Kyselina hyaluronová

Výplně kyselinou hyaluronovou jsou velmi populární  pro svůj omlazující efekt. Pomocí výplní můžeme docílit efektu tzv. beautifikace, tedy podpořit přirozenou krásu, případně omezit a zpomalit projevy stárnutí. Kyselina   hyaluronová je látka tělu vlastní a dokážeme ji metabolizovat různě rychle. Je schopna vázat vodu a zajistit tak hydrataci pokožky případně doplnit objem.

Kdo je vhodný pro aplikaci kyseliny hyaluronové?

Kyselina hyaluronová má velmi široké spektrum využití. Podle míry zasíťování a koncentrace ji  můžeme využít v různých oblastech, např.  k modelaci  lícních kostí a jemného pozvednutí tváří, zvýraznit kontury dolní čelisti, doplnit objem do „ustupující“  brady a vyplnit  kruhy pod očima. Dále jí můžeme korigovat  nosoretní rýhy, vrásky kolem úst, pokleslé ústní koutky a „syslíky“ v oblasti dolní dolní čelisti, doplnit objem rtu či pouze zvýraznit konturu rtu a dodat pleti potřebnou hydrataci.

Jak probíhá vlastní zákrok?

Aplikace je většinou téměř bezbolestná,  provádí se za sterilních kautel buď tenkou jehličkou nebo tenkou kanylou ( dlouhá dutá jehla s tupým koncem ),  volba závisí  na  místě a  hloubce  aplikace, ale také na zvyklostech  lékaře. Před vlastní aplikací dle lokality znecitlivujeme místo nanesením  krému s lokálním anestetikem. Efekt výplně přetrvává obvykle rok i déle, ale je to velmi individuální, závisí na kvalitě a typu výplně, množství aplikovaného materiálu, dynamice obličeje a metabolismu každého z nás.

Je nutno dodržovat nějaká  doporučení po zákroku?

Po aplikaci je vhodné omezit mimiku na 24 hodin, v den aplikace nesahat na ošetřená místa a nemasírovat je. 3 týdny se vyhýbat kosmetickým masážím a sálavému teplu ( sauna ).  Vzniklé nerovnosti či hrudky  po aplikaci je vhodné masírovat 3-7dnů. Při jejich trvání nebo v případě jakékoli pochybnosti je nutno konzultovat aplikujícího lékaře.

Kdy nastupuje efekt a jaká je délka účinku?

Efekt je ihned viditelný a jelikož kyselina hyaluronová na sebe váže vodu, tak se efekt zvýrazňuje v následujících několika dnech. Délka trvání je obvykle jeden rok i déle, ale je to velmi individuální, závisí na kvalitě výplně, množství aplikovaného materiálu, dynamice obličeje a metabolismu každého z nás. U levnějších výplní je délka  trvání efektu pouhých  4-6 měsíců.

Existují nějaké nežádoucí účinky?

Mezi nežádoucí projevy, které mohou nastat po aplikaci patří vznik modřin a otoků  v místě aplikace, brnění, pocit ztuhlosti, infekce v místě aplikace, vznik časných či pozdních  granulomů, Tyndalův efekt ( modravé zbarvení gelu, který je aplikován těsně pod kůži ).  Nesprávnou aplikací může dojít k ucpání cévy s odumřením kůže v  jejím povodí. Byly popsány i případy oslepnutí po aplikaci výplní zejména do oblasti nosu a středu čela. Po aplikaci může dojít k aktivaci herpetického viru se vznikem oparu. Účinek kyseliny hyaluronové  je možno odbourat injekční aplikací enzymu hyaluronidázy. 

Kdy není vhodné zákrok provádět?

V těhotenství, při kojení, sklonu k tvorbě keloidních jizev, při aktivní infekci ( akné, rosacea, herpes …) v ošetřované oblasti, při alergii na danou látku a při aktivním autoimunitním onemocnění.